نکات مهم در کنسل کردن و استرداد بلیط خارجی هواپیما

پس از این که بلیط هواپیما خود را رزرو کردید ممکن است به دلایلی قصد داشته باشید آن را کنسل کنید. این عمل فرآیند و نکات خاص خود را دارد. قوانین برای پرواز خارجی و داخلی متفاوت است. در این مطلب ارمغان قصد دارد که شرایط و قوانین کنسل کردن و استرداد بلیط خارجی هواپیما را توضیح دهد.

کنسل کردن و استرداد بلیط پرواز خارجی

تصویری از بلیط پرواز خارجی و پاکت به همراه لوگو هواپیما

 

قوانین استرداد و یا تغییر تاریخ پرواز های بین المللی ایران ایر، طبق اطلاعات موجود در سامانه یا بلیط های هواپیما قابل استناد می باشد. از آن جایی که قیمت بلیط های رفت و برگشتی از بلیط های یک طرفه در همان مسیر ارزان تر هستند، اگر شما یکی از پرواز های خود را انجام داده باشید و پرواز یرگشت خود را کنسل یا استرداد کنید، جریمه با احتساب بالاترین نرخ موجود در کابین محاسبه می شود و پس از آن که از مبلغ پرداختی توسط مسافر کم شد باز خواهد گشت. به علاوه اگر مورد No-Show اتفاق افتاد، هزینه آن هم لحاظ خواهد شد.

هزینه کنسلی و استرداد کلاس های پروازی

No-Show یعنی این که مسافر بلیط خود را حفظ کرده و آن را کنسل نکرده است ولی در قسمت کانتر پذیرش هم حضور نیافته است. شما می توانید تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز، بلیط خود را کنسل کنید. در غیر این صورت کنسل بلیط خارجی هوپیما شما شامل هزینه خواهد شد. در کلاس های نرخی مختلف این هزینه ها متفاوت خواهد بود.

  • کلاس نرخی L: هزینه ی ۲۶۰ هزار تومانی دارد و هزینه تغییر تاریخ آن هم ۱۰۰ هزار تومان است. همچنین هزینه استرداد این کلاس پروازی ۲۰۰۰۰۰ تومان می باشد و باری که مسافر می تواند با خود به همراه داشته باشد، ۳۰ کیلوگرم است.
  • کلاس نرخی N: هزینه آن ۱۶۰ هزار تومان است. تغییر تاریخ این کلاس صد هزار تومان می باشد و استرداد آن هم همین قیمت جریمه دارد. به علاوه ۳۰ کیلو گرم هم اجازه حمل بار وجود دارد.
  • کلاس نرخی M: همانند کلاس قبلی مبلغ آن هم ۱۶۰۰۰۰ تومان است و برای تغییر تاریخ پرواز هم صد هزار تومان پرداخت کنید. هزینه استرداد مبلغ صد هزار تومان است و بار قابل حمل هم ۳۰ کیلو گرم می باشد. هزینه No-Show کلاس های نرخی Q و V هم همانند این کلاس است و بار قابل حمل هم فرقی با این کلاس ندارد ولی تغییر تاریخ این دو کلاس رایگان است.
  • کلاس نرخی Y: مبلغ ۱۶۰ هزار تومان را به عنوان هزینه No-show بلیط خارجی هواپیما باید پرداخت کنید. نرخ تغییر تاریخ رایگان است و در صورت استرداد باید ۱۰۰ هزار تومن پرداخت کنید. در این کلاس مسافر می تواند ۴۰ کیلوگرم بار همراه خود در پرواز داشته باشد.
  • کلاس نرخی I: هزینه ای کلاس بالاتر است و ۲۶۰ هزار تومان می باشد. اما تغییر تاریخ پرواز رایگان است. هزینه استرداد ۲۰۰۰۰۰ تومان می باشد و بار مجاز قابل حمل هم ۴۰ کیلوگرم می باشد.
  • کلاس نرخی C: همانند کلاس I باید ۲۶۰ هزار تومان پرداخت کنید. تغغیر تاریخ این کلاس رایگان می باشد و هزینه استرداد ۲۰۰ هزار تومان است. بار مجاز هم ۴۰ کیلوگرم می باشد.
  • کلاس نرخی J: برای No-Show این نوع بلیط خارجی هواپیما باید ۲۶۰ هزار تومان پرداخت شود. تغغیر تاریخ این کلاس رایگان است و هزینه استرداد باز هم ۲۰۰ هزار تومان می باشد. ولی می توانید ۵۰ کیلو گرم بار در پرواز همراه خود داشته باشید.

همکاران ما