شهرهایی،برای همه ی فصول

downloadسفر رفتن مانند این است که در این دنیای شلوغ، میان مشکلات و مسایل روزانه، گاهی سرت را بالا بیاوری و نفس تازه کنی.شهرهایی برای همه فصول است که سلیقه‌های گردشگری با هم متفاوت است اما چهار مقصد گردشگری را که به شما معرفی می‌کنیم، همان جاهایی است که نفس‌تان را تازه می‌کند.

 

 

استانبول

کافی‌ست یک بار به استانبول سفر کنید تا مصداق این شعر شوید که « بازگشته‌ام از سفر، سفر از من باز نمی‌گردد.» کسانی که به این شهر سفر کرده‌اند می‌دانند خاطرات استانبول را محال است که فراموش کنند. استانبول شهری واقع شده در چهار راه تاریخ و فرهنگ و خرید و تفریح. استانبول همه چیز تمام است. می‌تواند همه گردشگران خود را راضی از سفر، به کشورهای خود بفرستد.

آنان که اهل تاریخ و فرهنگ باشند با شهری به قدمت ۷‌هزار ساله مواجه می‌شوند که آثار باستانی آن نه تنها در موزه‌ها بلکه بر دیوارهای شهر هم دیده می‌شوند. آثار به جا مانده از دیوار قسطنطنیه همچنان بخش‌هایی از شهر را پوشانده است. این به غیر از آثار ثبت شده‌ای مانند ایاصوفیا و مجموعه کاخ‌های توپکاپی و دهها اثر باستانی این شهر است.

استانبول شهری است که خواب ندارد. هر ساعت از شبانه‌روز بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها باز هستند. همیشه عده‌ای را در حال تردد در شهر می‌بینید و حتی در برخی مناطق با ترافیک رو به رو می‌شوید حتی اگر ساعت چهار بامداد باشد.

کافه‌نشینی در استانبول، قدم زدن کنار آب‌های بسفر، قایق‌سواری بین دو قاره اروپا و آسیا و حتی بین دو دریای سیاه و مرمره و دیدار از جزیره‌های سه‌گانه پرنس و… لحظه‌های ماندگار این سفر خواهند بود. آنان که به خرید علاقه دارند، از این نظر به بهشت قدم گذاشته‌اند. تنوع و ارزانی خرید در استانبول هر گردشگری را حتی اگر اهل خرید هم نباشد وسوسه می‌کند پا به فروشگاه‌های متنوع آن بگذارد و مطمئن باشد که راضی از خرید پا از آن بیرون می‌گذارد.

آنان که دوست دارند در سفر به هر کشور به میان مردم بروند و در محله‌ها گردش کنند، استانبول جای دیدنی است برای پیاده‌روی و محله‌گردی. در کوچه پس‌کوچه‌های هر محله کافه یا قهوه‌خانه سنتی پیدا می‌شود که دمی در آن بتوان نشست و چای و باقلوای ترکی خورد و ثبت خاطره کرد در حالی که در گوشه آن نوازنده‌ای با سازش موسیقی ترکی را می‌نوازد.

خیابان استقلال با بیش از ۷۵۰۰ کافه و رستوران دنیایی از نور و موسیقی است که تعطیلی ندارد. کافه رستوران‌های این خیابان ۲۴ ساعته هستند و شاید در دنیا از این نظر منحصر به فرد باشد.

دبی

سفر به دبی، سفر به دنیای عجایب است. همه جاذبه‌های توریستی در سراسر جهان در دبی یک جا جمع شده است. حتی اگر همه چیز مصنوعی باشد اما به هر حال شرایطی فراهم شده که شما شنا در آب‌های خلیج فارس و آفتاب‌گرفتن در ساحل شنی را می‌توانید در کنار اسکی‌ در دمای زیر صفر داشته باشید. در حالی که پنگوئن‌ها کنار پیست پرسه می‌زنند.

از اسکی که برگشتید می‌توانید شب را کنار آتش در صحرای دبی به نظاره ستاره‌‌ها بگذرانید. سفر به دبی هیجان و تفریح را در کنار هم دارد. در حالی که می‌شود آرام در قایق نشست و از مناظر «مدینت جمیرا» لذت برد، در همان حال با طی مسافتی کوتاه روی سرسره‌های آبی در مجموعه پارک‌های آبی « آتلانتیس» و « وایلد ویدی» ترشح آدرنالین را لمس کرد و از هیجان فریاد زد.

این تنها تفریح‌های هیجان‌انگیز در دبی نیست. دو مرکز شبیه‌سازی پرواز هم می‌تواند لذت خلبانی و پریدن با چتر را به گردشگر بچشاند. علاوه بر اینکه پرواز در بی‌وزنی هم یکی از جاذبه‌های توریستی دبی است. اما دبی به آکواریوم‌هایش هم معروف است. «دوبی» بیش از ۳۳۰۰۰ موجود زنده را در خود جا داده‌ که ۸۵ گونه جانوری را به نمایش می‌گذارد.

شاید باورکردنی نباشد که بیش از ۴۰۰ کوسه در این آکواریوم نگهداری می‌شوند. اما حکایت آکواریوم «لاست چمبرز» داستان دیگری است. «اتاق گمشده» شما را به دنیای تاریخی زیر آب رفته می‌برد. در تونل‌های این آکواریوم به شهر آتلانتیس می‌توان سفر کرد، در حالی که ۶۵ هزار حیوان دریایی شامل کوسه، مارماهی و اسب دریایی از کنار گردشگران عبور می‌کنند.

مگر می‌شود به دبی سفر کرد و خرید نرفت. خرید در دبی تقریبا از سالن فرودگاه که یکی از بزرگترین فرودگاه‌های دنیاست شروع می‌شود. قیمت‌های باور نکردنی کاری می‌کند که هر بار دیدار از مراکز خرید، دستان شما را پر از کیسه‌های رنگارنگ خواهد کرد.

آنتالیا

وقتی خستگی و روزمرگی سنگینی می‌کند بر روح، تنها یک سفر به دل طبیعت می‌تواند آدم را به ریل زندگی برگرداند. سفر به شهرهای ساحلی که طبیعتی خیره‌ کننده داشته باشند. جایی که کوه و جنگل و دریا را همه در خود داشته باشد آنتالیاست. شنا در سواحل دریای مدیترانه، در حالی که تا چشم کار می‌کند آب زلال است و می‌توان حتی کنار ماهی‌ها شنا کرد، قطعا تجربه به یادماندنی خواهد بود.

در آنتالیا می‌توان همه چیز را فراموش کرد و خود را سپرد به طبیعتی که در کمتر جایی در جهان دیده شده که چنین همه چیز در کنار هم باشد.

برای فرار از یکنواختی شنا و آفتاب گرفتن می‌توان خود را به رودخانه خروشان « ماناوگات» سپرد تا رفتینگ روی آن شاید هیجان‌ انگیزترین تفریح زندگی شود. حتی اگر اندکی ترس از رودخانه خروشان وجود داشته باشد، مجموعه «پارک آبی آکوالند» به راحتی می‌تواند جایگزین مناسبی برای این هیجان باشد.

فقط کافی است اندکی از آنتالیا خارج شد تا مناطقی را دید که طبیعت و انسان‌های باستانی برای آن سنگ تمام گذاشته‌اند. دیدن طلوع و غروب خورشید در استخرهای طبیعی «پاموک‌کاله» نفس را در سینه حبس می‌کند. شنا در این استخرهای طبیعی و پلکانی که از رسوب مواد معدنی تشکیل شده، بیشتر سفر را رویایی می‌کند.

«غار کارائین» در ۳۰ کیلومتری این شهر یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های سکونت انسان‌ها در ترکیه است. «حمام رومی» و «کسیک مناره»، بنای تاریخی آمفی تئاتر آسپندوس بنای تاریخی است که می‌تواند سفر به آنتالیا را رنگ و بوی فرهنگی بدهد. اینها فقط گوشه‌ای از دیدنی‌های آنتالیاست.

آنتالیا را بدون خرید و شب‌هایش نمی‌توان تصور کرد. کافه‌هایی که پر از موسیقی زنده و خنده هستند. قدم زدن در بندرگاه‌ها و کنار قایق‌های بادبانی حال را خوش می‌کند.

تفلیس

تفلیس شهری پر از تاریخ و رنگ در اروپا که بوی شرق هم می‌دهد. تلفیقی از شب‌زنده‌داری‌های استانبول و فرهنگ و هنر اروپای شرقی. به محض ورود به تفلیس، تفاوت آن با مقاصد دیگری گردشگری که شاید پیش از آن گردشگر به آنها سفر کرده، مشخص می‌شود. برای کسانی که به معماری و حال و هوای شوروی سابق علاقه دارند، تفلیس بهترین جاست. گرجستانی‌ها و اهالی تفلیس خود را بالکن اروپا می‌نامند.

در تور گرجستان به تفلیس سفر خواهید داشت. تفلیس مانند استانبول شهری نسبتا زنده است با هیاهوی شهری و مردمی که عصرهای خود را در کافه‌های خیابانی می‌گذرانند. موسیقی خیابانی و حضور جوانان شاد و زندگی امروزی حال و هوای خوش به شهر بخشیده است. در حالی که وقتی در شهر گذر می‌کنید عبور از تاریخ را می‌توانید لمس کنید.

tef

شهر در دامان تپه‌ای سبز بنا شده که در انتها به رود «کورا» ختم می‌شود که شهر در دو سوی آن بنا شده است. بر بالای تپه مجسمه مادر با ارتفاعی زیاد ایستاده با شمشیری در دست تا تهدید دشمنان را دفع کند. تفلیس یک موزه شهری است. در حالی که از مجسمه‌های شهری که در همه جا خودنمایی می‌کنند، دیدن می‌کنید، نوازندگان خیابانی پیاده‌روی شما را خاطره‌انگیز می‌کنند. در تفلیس بسیاری از فستیوال‌ها، برنامه‌های هنری و تفریحی بعد از ساعت ۱۰ شب شروع می‌شوند و شب‌های تفلیس پر از این شب‌های روشن است.

نمی‌توان با تور گرجستان به تفلیس رفت و از کلیساهای شهر غافل شد. مانند استانبول که شهر هزار مسجد است. تفلیس هم در هر کوچه و خیابانی کلیسا دارد. کوچک و بزرگ فرقی نمی‌کند اما برای کسانی که به چنین اماکنی علاقه دارند تفلیس حال و هوای خوبی دارد. اما نگینی که در میان شهر می‌درخشد کلیسای جامع تثلیث معروف به سامبا است. کلیسایی که عناصری از معماری بیزانس را در خود دارد. کلیسای جامع تثلیث دارای یک گنبد مخروطی شکل با ۸ ستون است که جنس آنها از طلاست.

tefl

تفلیس هم فال است و هم تماشا از حمام‌های آب گرم دارد که به دستور شاه عباس صفوی در این دیار بنا شد تا پل صلح که در چند سال اخیر روی رودخانه کورا ساخته شد و نورپردازی آن در شب منظره بی‌نظیری را به نمایش می‌گذارد که فلسفه اصلی ساخت آن یعنی ستایش زندگی و صلح را تداعی می‌کند. می‌توانید در شهر چشم‌های خود را ببندید و خود را در قلب اروپا تصور کنید. خیابان‌های «روستاولی» و «شاردنی» هر دو حال و هوای خیابان‌های اروپایی را دارند. مراکز خریدی که در دو سوی این خیابان واقع شدند، همچنین سبک اروپایی معماری آنها شما را به جای دیگری می‌برد.

همکاران ما