سودآوری هتلداری در گرو رقابتی شدن

سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور در برنامه پیشخوان خبر در شبکه خبر گفت: هتل ها تنها در شرایطی سودآور می شوند که این فضا رقابتی شود.

 معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان درباره دلایل عدم رونق صنعت هتلداری در کشور افزود: صنعت گردشگری در کشور ما شکل نگرفته است در نتیجه هتلداری نیز که یکی از زیر مجموعه های مهم این صنعت است رونق چندانی ندارد.

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه خاطرنشان کرد: بسیاری از سرمایه گذارن اعتقاد دارند هتلداری صنعتی سودآور نیست در نتیجه در این عرصه سرمایه گذاری نمی کنند.

وی با اشاره به تعداد هتل های ساخته شده در طی ۴۰ سال گذشته گفت: از سال ۵۴ تا ۹۴ تعداد هتلهای ساخته شده در کشور رشد چشمگیری نداشته است که خود نشان می دهد که نه تنها سرمایه گذاران که حتی دولت نیز این صنعت را سودآور نمی داند.

او در ادامه گفت: صنعت گردشگری در طی سنوات گذشته جزء دغدغه دولتهای پیشین نبوده است و به همین دلیل در سراسر برنامه پنجم توسعه نیز حرفی از توسعه گردشگری به میان نیامده است بنابراین با عدم توجه دولت به صنعت سودآور گردشگری هتلداری نیز به حاشیه رفته است.

هتلداری

شیرکوند درباره نحوه جذب توریستهای خارجی به کشور گفت: گردشگران برای مسافرت به کشورهای خارجی در درجه اول وجه بین المللی کشور مقصد را بررسی می کنند و بعد برای سفر اقدام می کنند خوشبختانه با رویکرد اخیر دولت و بویژه مذاکرات اخیر؛ گردشگران خارجی تمایل بیشتری برای مسافرت به ایران دارند، بنابراین سیاستهای خارجی و نوع تعامل با ملل مختلف روی صنعت گردشگری تاثیر به سزایی دارد، با رشد گردشگری صنعت هتلداری نیز رونق می گیرد.

وی درباره شرایط سودآوری هتل ها گفت: هتل ها تنها در شرایطی سودآور می شوند که این فضا رقابتی شود به این صورت که سرمایه گذاران برای ساخت هتل سرمایه گذاری کنند و با بهبود کیفت سود بیشتری را نصیب خود کنند.

او درباره اقدامات حمایتی اخیر شهرداری و شورای شهر گفت: اخیرا شورای شهر و شهرداری قبول کرده اند که از هتل های تازه تاسیس عوارض ساخت نگیرند که کار مهمی است و نیز به لحاظ مالی در طی یک سال گذشته صندوق توسعه ملی علاوه بر منابع ارزی، منابع ریالی را به دو صنعت گردشگری و هتلداری اختصاص داده است.

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره بازه زمانی ساخت هتل گفت: ساخت یک هتل ۴ یا ۵ ستاره حداق یک تا چهار سال به طول می انجامد زیرا یک هتل قرار است که برای ۵۰ سال کابری داشته باشد بنابراین به این صورت نیست که با اصلاح قانون و حمایتهای دولتی این صنعت در طی ۶ ماه به بازدهی مالی برسد.

همکاران ما