تور اخلمد ? تور ویژه اخلمد ? رزرو اینترنتی تورهای داخلی

این تفرجگاه در ۸۴ کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد قرار گرفته است. اخلمد در دل کوههای بینالود واقع شده است. این کوه دنباله ی سلسله جبال البرز است . دهنه اخلمد در ۷۵ کیلومتری مشهد و ۱۵ کیلومتری چناران و کنار جاده قبلی مشهد وقوچان می باشد. آبشار اخلمد سه کیلومتر بالا از آبادی است و از ۱۷ متری آب به زمین پی ریزه آبشار بالا نیز ۲۳ متر است رشته کوه‌های اخلمد به کوههای بینالود اتصال دارد. اخلمد با وجود کوه‌ها و آبشارها از هوای لطیفی برخوردار است. اخلمد از شدت گرمای تابستان و سرمای زمستان در امان است. اخلمد از نظر آب وهوا بسیار متفاوت است. مثل وسط آبادی ۵ درجه و آبشارها ۱۵درجه سانتی گراد با مشهد متفاوت است.

347753_291

دره آبشار اخلمد در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهرستان چناران در نزدیکی روستای اخلمد واقع شده است. این دره دارای دیواره های سنگی و پوشش گیاهی متراکم می باشد. در دره اخلمد باغات فراوانی وجود دارد که میوه ی تابستانی منطقه و نیز شهر مشهد را فراهم میکند. این دره دارای دیواره های فراوانی نظیر دیواره سفید، الله اکبر عقاب و .. میباشد که مکان مناسبی را برای ورزش سنگ نوردی ایجاد کرده است. در دره اخلمد آبشارهای فصلی و دایمی نیز وجود دارد که مهمترین آن در انتهای دره واقع شده است و ارتفاع ان به ۲۳ متر می رسد.به دلیل آهکی بودن جنس کوه های اخلمد حفره های ژرف مدوری در زیر آبشار ایجاد شده است. آبشار باشکوه، کوه های مسطح و باغات فراوان مناظری بدیع برای گردشگران ایجاد کرده است.

151754_520

به علت ارتفاع زیاد و بارندگی فراوان ، آبشار اخلمد در ماه‌ های ابتدای هر سال دارای بیشترین مقدار آب و زیبایی فریبنده‌ای می شود  . زمین و رسوبات این منطقه به دلیل پیدایش فسیل‌های آمونیت متعلق به اواخر دوران ژوراسیک است. اخلمد در ۸۴ کیلومتری مشهد و در امتداد جاده مشهد – قوچان واقع شده است . فاصله جاده فرعی آن تا جاده آسیایی حدود ۱۶ کیلومتر است . در انتهای رودخانه پر آب آن دو آبشار وجود دارد که ارتفاع یکی از آن ها ۲۳ متر است . از روستای اخلمد تا آبشار حدود ۳ کیلومتر فاصله است که این مسیر را باید پیاده طی نمود . آبشار اخلمد دیواره های  عمودی و بلند کوه های آن ،‌ هوای پاکیزه و ییلاقی ،‌ و انواع میوه های گیلاس و سیب درختی آن مشهور است . در مدخل دره اخلمد بندی است که به همت و یا در زمان بایسنغر میرزای تیموری فرزند شاهرخ و حاکم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده است . باغات فراوان و میوه های آن مخصوصا سیب اخلمد معروف است.

151761_894

کوه های اخلمد هم به دلیل ارتفاع و مسطح بودن و زیبایی فوق العاده هر سال سنگ نوردان ، کوه نوردان و مسافران زیادی را به سوی خود جلب می کند . به طور یقین میتوان گفت مسیر آبشار اخلمد یکی از زیباترین مکانهای ایران زمین است و میتوان از آن به عنوان بهشتی در این جهان خاکی یاد کرد .

یکی از گردشگاههای طبیعی حومه مشهد تفرجگاه اخلمد است . این گردشگاه قدمت چند هزار ساله دارد . از نظر لغوی اسمی پارسی نام دهی است در نزدیکی شهر مشهد است . در روزگاران گذشته مردم آنجا معتقد بودند که در حمله اعراب به خراسان مردم به این دره پناه می بردند. این محل را اخلمد مریعی داستان گفته اند برای اینکه در این جلگه درخت وجود نداشته .

همکاران ما