سفر به عتبات عالیات در اربعین حسینی

پیاده روی اربعین حسینی

با آغاز ماه های محرم و صفر سفر به عتبات عالیات هم رونق میگیرند و بسیاری برای پیاده روی اربعین حسینی به کربلا سفر می کنند. هر ساله جمعیتی چند میلیونی و علاقه مند به امام حسین پای پیاده به حرم ایشان می روند. با ارمغان همراه باشید تا نکاتی که در حین سفر لازم می شود را به شما معرفی کنیم.

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، زائران گرامی که قصد سفر به عتبات عالیات از مشهد را دارند حتما باید برای اخذ روادید و بهره مندی از پوشش های بیمه ای و خدمات درمانی در سامانه سماح که از شنبه چهارم مهر ماه آغاز به کار کرده است ثبت نام کنند. طبق گفته مرتضی آقایی مدیر کل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت، ۲ هزار و ۵۰۰ دفتر زیارتی تحت پوشش و دارای مجوز این سازمان در سراسر کشور فعال و آماده خدمت رسانی به زائرین هستند.

بنابر مصوبه ستاد مرکزی اربعین حسینی، هزینه برای کسانی که در سامانه سماح ثبت نام می کنند ۳۷۷ هزار و ۷۰۰ تومان است. این مبلغ برای روادید، پوشش بیمه ای و خدمات درمانی پرداخت خواهد شد. از متقاضیان خواهش مندیم که ثبت نام خود را به روز های آخر موکول نکنند.

تصویری از بین الحرمین در پیاده روی اربعین عتبات عالیات

اقدامات قبل سفر

برای سفر به عراق بهتر است که مدت اعتبار گذرنامه حداقل سه ماه باشد. پس از این که گذر نامه خود را بررسی کردید به گرفتن ویزای خود اقدام کنید. همچنین به طور شخصی هم می توانید به کنسولگری های عراق در ایران مراجعه کنید. آدرس های کنسولگری های مشهد، اهواز و کرمانشاه را در زیر مشاهده می کنید.

آدرس کنسولگری عراق در مشهد: مشهد، بلوار فردوسی، خیابان شقایق | شماره تماس :  ۳۷۶۶ ۱۷۵۵-۰۵۱

آدرس کنسولگری عراق در اهواز: اهواز، خیابان لقمان | شماره تماس : ۳۳۳۶ ۷۴۴۵-۰۶۱

آدرس کنسولگری عراق در کرمانشاه: کرمانشاه، خیابان فردوسی، جنب پارک لاله

همچنین اگر به صورت گروهی قصد سفر به عتبات عالیات را دارید بهتر است که ویزای گروهی یا مانفیست بگیرید. با گرفتن این نوع ویزا تمامی اعضا که نامشان در ویزا است به راحتی می توانند از مرز عبور کنند و تنها چیزی که کنترل می شود مهر کنترل ورود است. هزینه گرفتن ویزا ۴۰ دلار است و به دو قطعه عکس ۴*۳ با زمینه سفید، اصل گذرنامه و کپی رنگی از صفحه اول گذرنامه نیاز است.

سفر به نجف و کربلا

سفر به عتبات عالیات در اربعین حسینی

برای شرکت کردن در پیاده روی بزرگ اربعین باید اول به نجف بروید که از دو راه زمینی و هوایی رفتن به این شهر امکان پذیر است. مرزهایی که از آن ها می توانید به نجف برید عبارت اند از:

 • مرز مهران: مهم ترین و شلوغ ترین مرز ایران در این ایام مرز مهران است و دلیل آن هم نزدیکی راه به نجف است که حدود ۴ تا ۶ ساعت فاصله است.
 • مرز شلمچه: این مرز در استان خوزستان قرار گرفته است و فاصله ۵ تا ۸ ساعته تا  نجف دارد.
 • مرز چزابه: این مرز هم در استان خوزستان قرار گرفته است و  تا نجف حدود ۴ تا ۷ ساعت فاصله دارد.
 • مرز خسروی: در استان کرمانشاه قرار گرفته است و تا نجف حدود ۶ ساعت فاصله دارد.

هنگام رسیدن به سفر باید نکته هایی را هم در نظر داشته باشید:

 1. عوارض خروج از کشور به صورت زمینی برای سفر به عتبات عالیات ۲۵ هزار تومان است.
 2. به دلیل شلوغی زیاد و حجم زائرانی که در مرز های ایران و عراق در این ایام وجود دارد، بهتر است برنامه رسیدن به مرز را طوری تنظیم کنید که صبح زود به مرز برسید. در غیر این صورت احتمال دارد که حتی شب را هم در مرز بگذرانید.
 3. در مرز ها اتوبوس ها، ون ها و تاکسی هایی وجود داردند که شما را تا ایستگاه نجف خواهند برد و هزینه ای حدود ۵۰ تا ۸۰ هزار تومن هم می گیرند.

موکب ها و اقامتگاه های مسیر پیاده روی اربعین

یکی ا ز نگرانی هایی که در طول این پیاده روی وجود دارد اقامت و اسکان زائر است. در طول مسیر مکان های بسیار زیادی فراهم شده است که موکب نام دارند. این موکب ها متنوع هستند و از ساختمان های چند طبقه که ظرفیتی بیش از هزار نفر را دارد تا چادر های عشایری را شامل می شود. اغلب صاحبان این موکب ها عراقی هستند ولی صاحبان ایرانی یا لبنانی هم مشاهده خواهید کرد.

موکبی را که برای اقامت برمی گزینید بهتر است که چادر نباشد چرا که با توجه به این که مسیر بیایانی است هوا در شب سرد می شود. البته این موضوع هم زیاد نگران کننده نیست چرا که تمامی موکب ها از امکانات گرمایشی خوبی نظیر بخاری های برقی و گازی و پتو را در اختیار زائران قرار می دهند.

خلاصه که نگران اقامت و راحتی مکانی برای استراحت نباشید چرا که موکب داران با مهربانی از شما میزبانی خواهند کرد و هرچه که خواسته باشید در اختیارتان خواهند گذاشت.

وعده های غذا در پیاده روی اربعین

پذیرایی از زائرین اربعین در پیاده روی عتبات عالیات

در این سفر زیارتی به عتبات عالیات تمامی وعده های غذایی رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت. ایستگاه های غذا در بین راه آنقدر تعدادشان زیاد و غذاها آنقدر متنوع هستند که هیچ گونه مشکلی برای زائر پیش نخواهد آمد. در تمامی ساعات از شما پذیرایی خواهد شد و البته توجه داشته باشید که صبحانه، ناهار و شام در همان ساعات معلوم در موکب ها توزیع خواهد شد. معمولا صبحانه را از اذان صبح تا ساعت ۸، ناهار را از ساعت ۱۲ تا ۲ ظهر و شام را هم از غروب آفتاب تا ۱۰ شب توزیع خواهند کرد.

در کنار وعده های غذایی زیاد و متنوعی که در اختیار شما قرار می دهند نوشیدنی ها و میان وعده های متنوعی هم توزیع می شود. در بین راه، چای و قهوه عربی به وفور یافت میشود و سینی های بزرگ خرما که با کنجد و ارده تزئین شده است هم از اصلی ترین میان وعده ها است. بطری های آب معدنی و میوه هم به صورت رایگان به زائرین گرامی تحویل داده خواهد شد.

وسایل لازم برای پیاده روی اربعین

داشتن امکانات و لوازم کافی مناسب یکی از اصلی ترین مسائلی است که باید آن را در سفر به عتبات عالیات و پیاده روی اربعین رعایت کنید و به همراه داشته باشید. نداشتن هر کدام از وسایل می تواند سختی های بسیاری در مسیر پیاده روی برای شما به وجود آورد. از وسایل بسیار مهم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کفش مناسب و دمپایی
 • لباس مناسب
 • کوله پشتی و وسایل لازم

داشتن کفش راحت یکی از ضروری ترین لوازم در این سفر به حساب می آید. توجه کنید کفش راحت به منظور کفش گران نیست و تنها نکته ای که باید توجه کنید به آن فقط راحتی کفش است. اقلیم بیابانی که در کشور عراق هست شب های سرد و روز بسیار گرم را سبب شده است. با توجه به این نکته بهتر است که شلوار راحت، لباس گرم کافی، لباس خنک و پیراهن نازک همراه خود داشته باشید. سعی کنید از آن جایی که مجبورید هم لباس گرم و هم لباس خنک برای پیاده روی داشته باشید، لباس هایی را انتخاب کنید که حجم کمی دارند و وزن کوله شما را زیاد نمی کنند.

از جمله وسایلی هم که باید در کوله خود در عتبات عالیات همراه داشته باشید:

 • دینار
 • لباس
 • عینک آفتابی
 • کرم ضد آفتاب
 • لوازم بهداشتی
 • پماد زینک اکساید و پودر بچه برای درمان آسیب های پوستی که در طول مسیر ممکن است به وجود آید.
 • شارژر
 • پاوربانک
 • دستمال کشی و قرص سرماخوردگی
 • سیم سیار و سه راه

سفر به عتبات عالیات در اربعین حسینی

هزینه های سفر اربعین

با توجه به مطالبی که گفتیم هزینه ای در طول پیاده روی برایتان پیش نخواهد آمد و تمام هزینه ها مربوط به رفتن به نجف و برگشتن از کربلا است. بهتر است که در سفر به جای همراه داشتن ریال، دینار یا دلار همراه خود ببرید. در سال های اخیر به دلیل این که ارزش ریال ایران از دینار عراق پایین تر شده است ممکن است که هزینه های به مراتب بیشتری نسبت به قیمت واقعی از شما بگیرند.

همچنین نرخ مکالمه و پیامک در داخل ایران و عراق متفاوت است. در جدول زیر هزینه های رومینگ اپراتور های معروف ایران در عتبات عالیات را می بیند که تمامی قیمت ها به تومان است.

اپراتور

ارسال پیامک

تماس با ایران

تماس دریافتی

تماس داخل عراق

اینترنت همراه

همراه اول

۱۱۹۰

۳۹۰ ۷۹۰ ۲۵۰ ۱۹۰

ایرانسل

۷۹۹

۷۹۹

۷۹۹

۲۹۹

۲۹۹

رایتل ۱۱۵۰ ۹۲۰ ۸۳۰ ۴۹۰

۴۰۰

 

همکاران ما